Norsko-Island
O našem partnerství s podtitulem Geoparky-identita-umění

Během festivalu máte výjimečnou možnost potkat naše partnery z Norska a Islandu, kteří se s námi přijeli podělit o své zkušenostmi s uměleckými a osvětovými projekty. Naším společným tématem je hledání cesty, jak oživit a upozornit na zapomenutá místa a krajiny, jak propojovat netradiční přístupy a obory - přírodovědné disciplíny, umění, architekturu a historii - a jak to vše dělat s lidmi. 

Guðmundur Hrafn Arngrímsson, Gunnar Oli Gudjonsson - The Turf Network (Island) - síť propojuje krajinné architekty, řemeslníky a umělce (turf znamená rašelina). Mezi její základní charakteristiky patří zaměření na ekologii, týmovou práci a propojení napříč odbornými oblastmi. Snaží se o nové způsoby přiblížení krajiny a urbanismu.


Pål Thjømøe, Sara Gentilini - MAGMA UNESCO Global Geopark (Norsko) patří do sítě globálních geoparků a zaměřuje se na pět klíčových oblastí: dobrodružství (prohlídky s průvodcem), tvořivost a inovace (například virtuální realita GeoVR), kultura (místní potraviny - GeoFood a místní řemesla - GeoCraft), udržitelnost (cyklistické trasy - GeoBike), osvěta a vzdělávání (Geoschool).


Maiken Stene (Norsko) (b. 1983) je norská umělkyně, která pracuje a žije v Sokndalu v Norsku. Vystudovala Akademii umění v Malmö, absolvovala v roce 2013 s tituly BA a MA ve výtvarném umění.

Stene pracuje s malbou, instalací, textem, videem a fotografií, předmětem její tvorby je jak lidé komunikují a vizuálně prezentují přírodu a to jak tradičně, tak v současnosti. Sleduje jak různé průmyslové změny země mohou ovlivnit naše předpokládané představy o tom, jak má příroda vypadat. Ve velkých malířských instalacích studuje komplexní procesy, které se odehrávají od chvíle, kdy se setká s přírodou - jak mohou být dojmy z tohoto setkání proměněny do vyjádření umělce.

Stene hodně vystavuje, jak na naárodní, tak na mezinárodní úrovni, například v Oslo Kunstforening, Hå Gamle Prestegard, Lunds Konsthall, Akershus Kunstsenter, Uppsala Konstmuseum a The Museum of Public Art v Lundu ve Švédsku. Její práce je zastoupena ve sbírkách Stavanger Kunstmuseum, Statens Konstråd, Stavanger Kommune, Norského ministerstva zahraničí a v několika soukromých sbírkách.

V současné době působí v The Nordic Art Centre v Dale, Sunnfjord, v Norsku a to do června 2019. Její příští samostatná výstava bude v Trøndelag Centre of Contemporary Art, v Trondheimu v Norsku, od srpna 2019.

ITS BETWEEN YOU AND THE VIEW_, 2018, pohyblivá obrazová  instalace, foto: Istvan Virag
ITS BETWEEN YOU AND THE VIEW_, 2018, pohyblivá obrazová instalace, foto: Istvan Virag
POINT VOYEUR_, 2015, pohledová instalace, foto: Chistina Leithe Hansen
POINT VOYEUR_, 2015, pohledová instalace, foto: Chistina Leithe Hansen

Hans Edward Hammonds (Norsko) (1983) je umělec a zprostředkovatel umění se sídlem ve Stavangeru. Má magisterský titul výtvarných umění z University of Auckland na Novém Zélandu. Pracuje se sociálně angažovanými projekty, interaktivními sochami, instalacemi a performancemi. Je také aktivní součástí kulturního života ve Stavangeru, který byl mimo jiné součástí Studio17, Kulturlaboratoriet (K-Lab) a projektu Arbeidsverk. V současné době je součástí uměleckého poradního sboru kulturního centra Tou ve Stavangeru a části Velferden - Sokndal místo pro současné umění.