Land-artové setkání v zaniklé obci Holičky

05.06.2021

Letošní program Festivalu Proměny  proběhne jako setkání a procházka za přírodním uměním v zaniklé obci Holičky. Land-artovou výstavu si každý může projít sám nebo v rodinném kruhu.  

KDY: sobota 5.6. 2021 od 11 hod

KDE:  zaniklá obce Holičky

Organizace akce bude přizpůsobena aktuálním pandemickým opatřením.

Program 11.00-17.00

11.00 Land-artová procházka - představení uměleckých děl z česko-německého workshopu - Andreas Stegemann (Německo), Kerstin Stegemann (Německo), Lala Podlacha (Německo), Ondřej Koudelka (ČR), Jan Macek (ČR), Ruda Waypa Novák (ČR), David Pokorný (ČR)

Tvořivé dílny po celou dobu:

  • Stone balancing
  • Focení s koulí
  • Tváře z hlíny
  • Hračky z přírodních materiálů
  • Paměť místa

V Náhlově lze navštívit také Muzeum vystěhovalectví do Brazílie s expozicí o zaniklých obcích Ralska.

Místo konání a doprava: Zaniklá obec Holičky, Ralsko

Autem lze dojet do Náhlova a odtud krásnou a pohodlnou procházkou 3,5 km pěšky. 

Autem jsou Holičky výjimečně pro festival přístupné také od Osečné, parkoviště pro festival bude označeno na začátku Holiček (viz mapa).

Na kole - po cyklostezkách směrem od Osečné a Hamru na Jezeře.


O Holičkách

Obec Holičky, (Hultschken). Dochované zmínky o osídlení jsou z počátku 16. století. Název Holičky mohl být německého i českého původu. Německé slovo Holzung znamená "mícení lesa", český výraz holina je popisem pro planinu vzniklou vykácením lesa. V obci žili převážně horníci, v okolí se těžila železná ruda. Dochované záznamy uvádějí také košíkáře a bednáře. Obec měla dvě hospody a od roku 1875 školu. Postupně přibývalo obyvatelstvo, k roku 1678 se uvádí jen 8 selských usedlostí a 4 domky, v roce 1848 obec čítá již 27 domů a na konci 19 století 40 domů a 200 obyvatel. Ze staveb nebylo dochováno nic, pouze v některých místech jsou patrné základy budov. Do skal na úpatí Vápenného vrchu jsou vytesány skalní světničky. Ty dříve sloužily jako obydlí, později jako sklepy. Při hlavní silnici je dobře viditelná ve skále zbudovaná kovárna, využívaná ještě ve 20. letech minulého století. Posledním kovářem byl Franz Pruschek. Další viditelné vytesané sklepy, patřili i k hostinci Felsenkeller. Staré fotografie uvidíte na našem blogu o zaniklých obcích zde.